Telefon
WhatsApp
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Numune Kabul

Numune Kabul

Numune Kabul Koşulları

Numune kabul ve rapor düzenleme birim sorumlusu tarafından aşağıdaki şartlar göz önüne alınarak kontrol edilir ve uygun olması durumunda kabul edilir, aksi halde reddedilir.                                                                                                                                                                                                

*Analize gönderilen numuneler orijinal ambalajlı olmalı ya da dökülme akma riski taşımayan uygun ambalajlarda getirilmelidir. Ambalaj materyali temiz olmalı ve nem almamalıdır.

*Işıktan etkilenen analizler için getirilen numunelerin ambalajları koyu renkli olmalıdır.

*Nem veya kuru madde analizi istenilen numuneler, orijinal ambalaj veya numunenin nemden etkilenmesini engelleyecek bir ambalaj ile laboratuvara getirilmelidir.

*İnsan sağlığını tehdit edebilecek özellikteki numunelerde, gerekli uyarıcı bilgiler numune etiketinde veya numune üzerinde belirtilmiş olmalıdır.

*Dondurulmuş ürünler, çözündürülmeden laboratuvar ulaştırılmalıdır.                                                                                                        

*Soğukta muhafaza edilmesi gereken numunelerin +3±2 °C’de, dondurulmuş ürünlerin ise -15 °C veya daha düşük sıcaklıkta, laboratuvara ulaştırılması gerekmektedir. Soğukta muhafazası gerekmeyen numuneler ise, oda sıcaklığında (22±3°C) ya da daha yüksek sıcaklıklarda muhafaza edilmesinde sakınca bulunmayan ve/veya sıcaklık hassasiyeti olmayan numunelerin, en az etiket bilgilerinde yer alan muhafaza koşulları dikkate alınacak şekilde laboratuvara ulaştırılması gerekmektedir.

*Soğuk zincir kırılmadan analize alınması gereken numuneler, soğuk zincir nakil kaplarında getirilmiş veya gönderilmiş olmalıdır. Ayrıca numunenin fiziksel yapısında soğuk zincirin bozulmuş olma emareleri bulunmamalıdır.

*Numune istenilen analizler için ve mümkünse analiz tekrarı için yeterli miktarda olmalıdır. Alınması önerilen örnek miktarı 250g/ml olmalıdır. Belirtilen numune miktarları istenilen parametre sayısına göre arttırılabilir. Şahit numune ile birlikte analize gelmeyen numuneler, ikincil numune ayrılması için (yapılan analizlerin tekrarı için)iki katı kadar numune kabul edilmelidir. Yalnızca mikrobiyolojik analizler için ikincil numune ayrılmaz. Numunenin uygunluğuna dair şüphe olduğunda veya numune sunulan açıklamalara uymadığı durumda, laboratuvar işlemlere başlamadan önce daha fazla bilgi için müşteriye başvurur.

Yukarıda belirtilen şartlara göre numunenin müşteri ya da laboratuvar tarafından onaylanmadığı durumlarda, numune kabul ve rapor düzenleme birim sorumlusu, uygunsuzluğu ilgili kurum ya da müşteriye bildirerek feragat beyanı ile müşteri/kurumdan onay alır. Müşteri ile mutabık kalınarak kayıt edilmesi durumunda analiz sonuçlarının bildirimi, raporda numunenin şartlı kabul koşullarında analiz edildiği (numune kabul koşullarına uymayan sapmalar yazılarak) belirtilerek yapılır.

Analiz talep formuna buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın!

(0224) 532 21 56
Hemen Arayın!

Talep Formu